Dota 2 Tarihi

Dota 2 tarihi günümüzden epey öncelere dayanmaktadır. Bu makalede Dota ve Dota 2 tarihi ile ilgili bilgilere yer verilmiş olup, Dota 2 tarihi ve çıkışından önceki gelişme ve yayılma süreçleri anlatılmaktadır.

İlk Dota ve Haritası

Defense of the Ancients (DotA) çevrimiçi olarak oynanabilen bir savaş alanı oyunudur. Oyun ilk olarak “Warcraft III: Reign of Chaos” ve “Warcraft III: Frozen Throne” oyunları üzerine kurulu bir modifikasyon olarak ortaya çıktı. Haritası, StarCraft oyunundaki “Aeon of Strife” haritasından esinlenilerek oluşturuldu.

Dota 2 tarihi

İlk Dota’nın yaratılışında esinlenilen StarCraft haritası Aeon of Strife

Oyun senaryosu temelinde haritanın iki ucunda bulunan yüksek korumalı Ancient’lerin iki takımdan birisi tarafından yıkılması için verdiği mücadeleyi ele alıyor. Oyuncular “kahramanlar” olarak bilinen özel güçlere sahip güçlü karakterleri kontrol ederken yapay zeka tarafından kontrol edilen az güçlü kahramanlar tarafından destekleniyor. Tıpkı diğer rol yapma oyunlarında olduğu gibi oyuncular bu oyunda da kontrolleri altındaki kahramanlara diğer yapay zeka kahramanları öldürerek seviye atlatıyor ve her öldürdükleri kahramandan kazandıkları altınlarla daha da güçlenebilmek için eşyalar satın alıyorlar.

dota 2 tarihi

Eski Dota Haritası

Senaryo, Reign of Chaos oyunundaki “World Editor” ile geliştirildi ve daha sonra Warcraft için çıkan The Frozen Throne ek paketi ile güncellendi. DotA’nın orijinal konsepti dışında birçok farklı şekilleri yapılmış olsa da bunlar arasında en popüleri DotA Allstars sürümü oldu. Bu sürümün ismi daha sonra 6.68 güncellemesiyle DotA olarak değiştirildi. DotA’nın geliştirilmesi sırasında çok fazla kişi tarafından katkıda bulunmuş olsa da 2005 yılından bu yana DotA’nın gerçek kimliği belirli olmayan “IceFrog” rumuzuyla tanınan kişi tarafından bugünkü haline getirildiği biliniyor.

Dota 2 Tarihi

Warcraft III’den Dota görüntüsü.

İlk piyasaya çıkmasından bu yana DotA pek çok dünya çapında düzenlenen turnuvalara ev sahipliği yaptı. Bu turnuvalardan en önemlileri arasında Blizzard Entertainment tarafından düzenlenen BlizzCon ve Asya Dünya Siber Oyunlar yer alıyor. Bilgisayar oyunları ile ilgilenen internet ve haber sitelerinde DotA için pek çok kez “en popüler, en çok konuşulan ve finansal desteği olmayan en iyi ücretsiz çevrimiçi oyun” olarak hakkından söz ettirdi.

Dota 2 ve Dota 2 Tarihi

2009 yılında Half Life ve Counter-Strike gibi oyunlar sayesinde adından söz ettiren Valve Corporation, IceFrog’u işe alarak DotA ile ilgili tüm patent ve isim haklarını da üzerine aldı. Bu işe almanın ardında yatan şey ise IceFrog tarafından “DotA hayranları için sevindirici haber” olarak yorumlandı.

dota 2 tarihi

Dota 2 ile ilgili tanıtım resmi

2010 yılı Ekim ayında Valve, DotA’nın bir modifikasyon olmaktan çıkıp başlı başına bir oyun olarak geliştirileceğini ve isminin de “Dota 2” olacağını resmen duyurdu. Bu yeni oyun, modifikasyon olan sürümü ile tamamen aynı mekanik ve özelliklere sahip olacaktı. Buna ek olarak Dota 2, Steam üzerinden oynanacağı için profil takibi, başarılar, oyuncu sıralamaları, rehberler, görseller gibi birçok istatistiki bilgilerin yanı sıra sosyal özelliklere de sahip olacaktı.

Dota 2 piyasaya sürülmeden önce Valve, Riot Games ve Blizzard Entertainment ile çalışan önceki DotA sürümlerine katkıda bulunmuş kişiler tarafından hak ihlalleri yaptığı gerekçesiyle mahkemeye verildi. 11 Mayıs 2012 tarihinde bu davalar sonuçlandı ve Valve tartışmasız olarak Dota’nın ticari olarak kullanım haklarını üzerine aldı. Ancak ticari olmayan kullanım şartları da herkes tarafından kullanılabilir olarak kaldı. Tüm bunların sonucunda 9 Temmuz 2013’de Dota 2 piyasaya sürüldü.

Dota 2 tarihi

Yeni Dota 2’de düzenlenen bir turnuvadan görsel.

Dota 2 şimdi milyon dolarlık turnuvalara ev sahipliği yapan bir oyun olarak şanını sürdürmeye devam ediyor. 1 Ocak 2015’de açıklanan rakamlara göre şimdiye kadar gerçekleşen Dota 2 turnuvalarında 25.000.000$ değerinde ödül dağıtıldı.