6.83 Metası PRM Taktiği

1

Bu sayfada genellikle Agility herolarında büyük işlev gören, şu an bulunduğumuz meta için oldukça uygun PRM taktiğini anlatacağız. İçinde bulunduğumuz metayı açıklayacak olursak; jungle herolarından olabildiğince uzak, farma ihtiyacı olan support/roamer heroların takımlarda bulunması. Oyundaki etkinizi takım oyununa dayandırmadan yapacağınız bu kasma şekli, solo ranked’daki problemizi de giderecek.

Peki PRM farming taktiği nedir?

PRM’nin açılımı Phase Boots / Ring of Aquila / Mask of Madness dir. Bu 3 item’ın asıl amacı Midas almadan iyi bir farm ortamı hazırlamak ve buna rağmen Midas gibi mid game de işlevsiz bir item almaktan kaçınarak yüksek move speed, attack speed ve attack damage sahip olmaktır.

PRM Taktiği nasıl işler?

Aldığımız itemlerin bize kazandırdıklarına bir bakalım.
Phase Boots = Mobility ve +24 damage.

Ring of Aquila = 3 yönlü stat kazanımı, mana regen ve lane pushu için yararlı olan armor aura.

Mask of Madness = Lifesteal ile regen açığını kapatmak,MS ve AS katkısı.

  • Farmı hızlandırmaktaki olay aslında MOM ve PB den geçiyor.
    Carry oyununda Attack speed ve Attack damage arasındaki dengeyi çok iyi kurmak gerekir. Eğer sürekli attack ağırlıklı giderseniz battlefury kasmış Tiny’den farkınız olmaz. Fakat sürekli AS giderseniz de 10 dmg vuran Windrunner’in Focus Fire’ı gibi armorlu birimlere hiç hasar veremezsiniz. Bu durumda mom’un sağladığı durabilitiy ve saldırı hızıyla phase bootsun mobilitysi ve saldırı gücü devreye giriyor.
  • Bu şekilde hızlı lane ittirilip olası durumlardan 522 ms ile kaçılması söz konusu. Jungle dönerken de amaç zaman kaybı olmadan bu ms ve as yi iyi bir şekilde değerlendirmektir.( Önce mask of madness,sonra phase boots basılmalı ki ikisinin de etkisi sürsün.)
  • İlk iki durum hızlı push yaparken ve farmlarken zaman kaybını önlemekten ibaretti Şimdiki ise lanedeki durabiliteniz. Bu alacağınız 3 item lifesteal,mana regen,armor aura,hp regen sağladığından base’ye gitmeye gerek kalmadan jungle’dan veya laneden mana+hp fulleyebilirsiniz.

PRM Taktiği MAIN Tempo

Bu 3 item’ı aldıktan sonraki temponuz şu şekilde olmalı.

1- Lane’yi olabildiğince hızlı bir şekilde ittirin.
2 – Aquilayı açıp kuleye baskı kurun.
3- Düşmanın dikkatini çektiğinizi düşündüğünüz anda hızlı bir şekilde jungle’a geçin.
4- Lane kendini resetleyene kadar jungledaki kampları hızlı bir şekilde temizleyin.
5- Tekrarlayın.

Belirli Durumlarda PRM Tempo

1- Üzerinizde tp taşımanız gerekli. Eğer kule dibi fightlar gerçekleşiyor veya takımınız gerçekten size ihtiyaç duyuyorsa fightlara katılın. Ama kazanamayacağınız, öleceğiniz veya kill çıkaramayacağınız combata ASLA katılmayın.

2- Eğer takımınızda kilit taşı itemlara gerek duyan supportlar varsa (Blink, medallion, force staff, arcane boots) jungle’da kalın. Bu itemlarla çok rahat bir şekilde ancient bile dönebilirsiniz.

Özellikle MAIN kısmını belirli bir dakikadan sonra gerçekleştirebilirsiniz. bu 3 Item’ı almadan veya belirli xp düzeyine ulaşmadan lane’yi ittirip jungle geçmeye çalışırsanız karşıdaki offlane herosuna büyük XP sağlayıp lane’i kaybetmeye neden olabilirsiniz. Supportunuz ile iyi anlaşıp lane’nin hiç boş kalmamasını sağlamalı ve ilk dakikalarda LANE FREEZING denilen durumu uygulamalısınız.

PRM Taktiği Item Build

Bir kaç hero dışında, çoğu carry herosuna direkmen Core itemlar kasılmamalı. Bunun yerine midgame de üstünlük sağlayacak ufak itemlar kasılmalı..
Aşağıdaki gold aralığında alınabilir itemlar..

[250-500] Ring of protection(200) , Branch(50)x3 , Quelling blade (225) Tango(125)

[500-1000] Wraith Band, Basilius, Claws of Attack, Boots of Speed

[1000-2000] Claws of Attack(450)x2, Morbid Mask, Mask of Madness

[2000-2500] : Yasha, Ultimate Orb, Blink Dagger, Shadow Blade,Drums

PRM Taktiğine Uygun Herolar

Genellikle agility herolarda daha iyidir. Bunun en iyi örneğini metada yaygınlaşmış olan Sniper ve Juggernaut da görüyoruz. Yine de lane’yi iyi bir şekilde pushlayabilen diğer herolara da uyarlanabilir. Bu herolara Sven(erken levellerde great cleave vererek), Troll Warlord, Phantom Assassin, Sniper, Bloodseeker, Luna, Drow Ranger, Gyrocopter, Medusa, Ursa, Lifestealer vb. herolar örnek gösterilebilir.

Son Olarak

MOM, gerçekten de her heroda iyi etki yaratan bir item.

prm taktiği
Fakat her oyuna, her heroya da alınmalı şeklinde bir şey söz konusu değil. Bazı oyunlardaki o +%30 dmg amp(ekstra alınan hasar) sizi çok büyük sıkıntıya sokabilir. Dikkatli olun 😉 GL&HF.

1 Yorum

Leave A Reply